Цілком можливо, що найближчим часом можуть розпочатися реальні переговори щодо припинення війни в Україні. При цьому сторонами в них можуть виступити США та Європа.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяПро це йдеться у матеріалі NBC News, передає "Дзеркало тижня" . Щоправда, інформація поки що носить неофіційний характер - про перспективи переговорів NBC News дізналося від одного високопоставленого американського чиновника, що діє, і одного колишнього високопоставленого чиновника США.
Зазначається, що наразі представники США на неформальному рівні вже обговорюють тему переговорів з Україною.
Видання наголошує, що розмови з приводу закінчення війни в Україні включали дуже широке обговорення того, від чого Україні, можливо, доведеться відмовитися, щоб досягти угоди з РФ, сказали чиновники.
Далі - текст матеріалу без змін:
Деякі з обговорень, які чиновники назвали делікатними, відбулися минулого місяця під час зустрічі представників понад 50 країн, які підтримують Україну, зокрема членів НАТО, відомої як Контактна група з оборони України.
Обговорення – визнання динаміки військової ситуації в Україні та політичної ситуації у США та Європі, зазначили чиновники.
Переговори розпочалися на тлі занепокоєння американських та європейських чиновників тим, що війна зайшла у глухий кут, а також можливістю продовжувати надавати допомогу Україні. Чиновники адміністрації президента США Джо Байдена стурбовані тим, що сили України вичерпуються, тоді як у Росії, здається, нескінченні запаси.
Уряд США також стурбований тим, що війна РФ проти України привертає менше уваги громадськості, ніж війна між Ізраїлем та ХАМАС. Чиновники побоюються, що така зміна може ускладнити надання додаткової допомоги Києву.
Деякі американські військові чиновники у приватних розмовах почали використовувати термін "патова ситуація" для опису війни РФ проти України, а деякі кажуть, що все може звестися до того, яка сторона зможе найдовше утримувати військову силу. Жодна із сторін не робить значних успіхів на полі бою у протистоянні, яке деякі американські чиновники зараз описують як війну за сантиметри. У приватних розмовах чиновники також заявляють, що Україна, ймовірно, має час до кінця року або невдовзі після цього, перш ніж розпочнуться більш термінові дискусії про мирні переговори. Американські чиновники поділилися своєю думкою про такі терміни із європейськими союзниками.
"Будь-які рішення щодо переговорів має приймати Україна. Ми зосереджені на тому, щоб продовжувати рішуче підтримувати Україну, яка захищає свою свободу та незалежність від російської агресії", - заявила речник Ради національної безпеки США Едрієн Вотсон.
Представник адміністрації Байдена також зазначив, що США брали участь разом з Україною в обговоренні рамок мирного саміту, але додав, що Білому дому "нічого не відомо про будь-які інші розмови з Україною про переговори зараз".
Питання живої сили
Президент США Джо Байден приділяє велику увагу виснаженню українських збройних сил, за словами двох людей, знайомих із цим питанням.
"Жива сила зараз є головним питанням, яке непокоїть адміністрацію", – сказав один із них. За словами співрозмовника NBC, США та їхні союзники можуть надати Україні зброю, "але якщо вона не має компетентних сил для її використання, це не принесе багато користі".
Байден звернувся до Конгресу з проханням виділити додаткове фінансування для України, але поки що ці зусилля не просунулися через опір деяких республіканців. В останньому запиті Білий дім об'єднав допомогу Україні та Ізраїлю. Це знайшло підтримку серед деяких республіканців у Конгресі, але інші законодавці від Республіканської партії заявили, що голосуватимуть за пакет допомоги Ізраїлю окремо.
Чи готовий Путін до переговорів?
Адміністрація Байдена не бачить жодних ознак того, що президент Росії Володимир Путін готовий до переговорів з Україною, заявили два американські чиновники. Західні офіційні особи кажуть, що Путін все ще вважає, що може "перечекати", або продовжувати воювати, поки США та їхні союзники не втратять внутрішню підтримку фінансування України, або поки що боротьба за постачання Києву зброї та боєприпасів не стане надто дорогою, кажуть чиновники.
І Україна та Росія намагаються не відставати у накопиченні військових запасів. РФ наростила виробництво артилерійських снарядів і, за словами західного чиновника, протягом наступних кількох років зможе виготовляти два мільйони снарядів на рік. Але Росія випустила близько десяти мільйонів снарядів в Україні минулого року, додав він, тому їй також доведеться покладатися на інші країни.
За даними Пентагону, адміністрація Байдена витратила 43,9 млрд. доларів на допомогу Україні з моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року. Американський чиновник каже, що адміністрація залишила близько 5 мільярдів доларів, які вона може надати Україні, перш ніж гроші закінчаться. Допомоги Києву не залишилося б, якби в США не було виявлено бухгалтерську помилку на суму 6,2 мільярда доларів, викликану багатомісячним завищенням вартості обладнання, що відправляється Києву.
Громадська підтримка зменшується
Прогрес в українському контрнаступі був повільним, і надія на те, що Київ досягне значних успіхів, згасає. Відсутність значного прогресу на полі бою в Україні не допомагає змінити тенденцію до зниження громадської підтримки більшої допомоги, кажуть урядовці.
Опитування Gallup, оприлюднене цього тижня, свідчить про зменшення підтримки надання додаткової допомоги Україні. 41% американців вважають, що США роблять надто багато для допомоги Києву. Це значна зміна порівняно з даними лише три місяці тому, коли таку думку мали 24% американців. Згідно з опитуванням, 33% американців вважають, що США роблять достатньо для України, тоді як 25% сказали, що США роблять недостатньо.
Громадські настрої щодо допомоги Україні також починають змінюватись у Європі.
Як стимул для президента України Володимира Зеленського розглянути можливість переговорів НАТО може запропонувати Києву певні гарантії безпеки навіть без формального вступу Києва до альянсу, кажуть чиновники. Таким чином, за словами чиновників, українці могли б бути впевнені, що Росію вдасться стримати повторне вторгнення.
"Ми не вважаємо, що конфлікт зайшов у глухий кут", - заявив у серпні радник з питань національної безпеки Джейк Салліван. Водночас, за його словами, Україна звільняє тимчасово окуповані території на "методичній, систематичній основі".
Але західний чиновник визнав, що протягом певного часу не спостерігалося значного руху з обох боків і з наближенням холодів і Україні, і Росії важко зламати цю тенденцію: це не буде неможливо, але буде складно.
Американські чиновники також вважають, що Росія знову спробує завдати удару по критичній інфраструктурі в Україні цієї зими, щоб залишити українців у темряві та холоді.
Представники адміністрації США очікують, що Україна захоче більше часу для боротьби на полі бою, особливо з новим, потужнішим обладнанням, "але зростає відчуття, що вже надто пізно, і настав час укласти угоду", сказав колишній високопосадовець адміністрації. Немає впевненості в тому, що Україна вчинить ще один весняний контрнаступ.
Один із чиновників адміністрації відкинув будь-яке уявлення про те, що США підштовхують Україну до переговорів.
Зеленський ввів у дію рішення РНБО, в якому констатовано неможливість проведення переговорів із Путіним. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що ми ніколи не зможемо побачити Путіна та Зеленського за столом переговорів. Він нагадав, що переговори можливі лише після повної деокупації всіх захоплених територій.
Але у світовому закулісся вже обговорюють, якими можуть бути компроміси на переговорах України з Росією. Ми не знаємо, коли вони можуть відбутися, але вирішили заздалегідь поцікавитися думкою народу на цю тему, провівши разом із Центром Разумкова соціологічне дослідження. Про деякі його результати у статті редактора міжнародного відділу DT.UA Тетяни Силиної «Україну готують до переговорів з Росією? Що про це думають українці».