Починаючи з 2025 року Міненергетики України планує запровадити нову, більш уніфіковану систему графіків відключень світла, як повідомляє «rbc».

Ця зміна спрямована на розв'язання проблеми нерівномірного розподілу відключень, яких наразі зазнають споживачі в різних регіонах, і створення справедливішого підходу до обмежень постачання електроенергії.

Нещодавні відключення стабілізаційні відключення були знову введені в листопаді 2024 року через скорочення потужності маневрової генерації та падіння імпорту електроенергії.

Російські атаки 17 і 28 листопада завдали значної шкоди електротехнічній інфраструктурі, спричинивши аварійні відключення і скорочення генерації на атомних електростанціях.

Як повідомляється, з дев'яти реакторів на Хмельницькій, Рівненській та Южно-Українській атомних електростанціях вісім перебувають у робочому стані, і один реактор планується перезапустити найближчим часом. Однак ризики подальшого пошкодження інфраструктури залишаються високими.

Пропоновані зміни в графіках відключення електроенергії:

Введення регіональних зон:

Країну може бути розділено на кілька зон, наприклад, на три, з відносно рівним споживанням електроенергії.

Усередині кожної зони графіки відключення будуть синхронізовані. Наприклад, якщо третя черга в одному регіоні зони буде відключена на чотири години, те ж саме станеться у всіх регіонах цієї зони.

Відключення світла
Відключення світла

Більш гнучкі механізми:

У випадках, коли вимкнення однієї повної черги недостатньо, а дві черги надлишкові, система може запровадити «підчерги» для більш точного управління обмеженнями електроенергії.

У січні 2025 року очікується введення нової методології управління відключеннями. До цього часу наявна система залишиться чинною.

Майбутні завдання:

Більш низькі температури, ймовірно, призведуть до більш високого споживання електроенергії, що ще більше збільшить навантаження на систему.

Навіть незважаючи на збільшення допустимої потужності імпорту до 2,1 ГВт, фактичний імпорт залишається низьким.

Крім цього, загроза нових атак на інфраструктуру електропостачання додає невизначеності зусиллям зі стабілізації поставок.

Ці зміни спрямовані на створення більш справедливої та ефективної системи відключення, одночасно вирішуючи поточні проблеми генерації енергії та стійкості інфраструктури.

Однак істотні поліпшення в електропостачанні малоймовірні в найближчій перспективі через постійний зовнішній і сезонний тиск.

Читайте також:

"Бабине літо" витіснить зиму: погода в Україні прогріє під +15 – чи залишаться відключення світла

Відключення світла по всій країні на День Святого Миколая: нові графіки на завтра, 6 грудня

Опалення не буде, як і світла: ситуація плачевна – навіть графіки не врятують