Кожна господарка мріє виростити великий урожай огірків. Ще б пак, огірок - чудове джерело свіжості та смаку, яким насолоджуються всі українці. Його можна споживати як свіжим, так і солоним, а також маринованим. Але щоб урожай огірків наступного сезону був вдалим, потрібно готувати насіння ще із зими.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяІ справді, щоб отримати хороший урожай огірків, потрібно не тільки правильно доглядати рослини навесні та влітку, але й заздалегідь підготувати насіння до посадки.
Виявляється, існує простий спосіб, який допомагає покращити схожість та проростання насіння, яким вже давно користуються багато досвідчених дачників. Він називається яровизацією.
важливо!
- Знижену схожість найчастіше мають свіже насіння, якщо воно, наприклад, вирощувалося в умовах сирого, холодного року.
Яровізація – це охолодження насіння перед посадкою. Він сприяє швидшому росту рослин.
Так, для отримання сильної та здорової розсади огірків насіння потрібно витримати в теплому місці місяць. Можна навіть покласти їх поряд з батареєю, тільки стежити за тим, щоб насіння не торкалося гарячого металу.
Через 30 днів перекладаємо насіння огірків у холодильник, на бічні дверцята.
Далі за 2 тижні до сівби потрібно дістати насіння з холодильника і знову зберігати у теплому місці 10 днів.
Після цього розкладіть насіння на змоченому у воді ватному диску та накрийте його ще одним вологим диском. Надішліть "сендвіч" у холодильник на 3 дні.
Завдяки цій процедурі насіння має дати 100% схожість.
До речі, цей метод підходить для насіння не лише огірків, а й для моркви, петрушки, томатів та інших овочів. Ось тільки яровизацію насіння капусти починають за 17-22 дні до посіву, моркви, петрушки та цибулі - за 15-20 і буряків - за 10-12 днів.
І ще, досліди показали, що витримування насіння огірків та помідорів протягом 24 годин у розчині питної соди (1 г соди на склянку води) підвищує їх урожай майже на 30 відсотків і забезпечує більш ранній настання плодоношення.
Читайте також:
Допоможе звичайний рис: що потрібно зробити, щоб посуд та каструлі ідеально блищали.